Ayak Deformiteleri

Ayak Deformiteleri
  • Adres:

    Perpa Ticaret Merkezi B/Blok Kat: 11 No: 1759 34385 Okmeydanı İstanbul / TÜRKİYE

  • İletişim:

    Telefon: 0(212) 221 63 45
    E-Posta: info@erkemed.com.tr

Ayak Deformiteleri

 

Pes Planus (Düz Taban)

Düz taban rijit düz taban ve esnek düz taban olmak üzere ikiye ayrılır.

RİJİT DÜZ TABAN : Ayaktaki medial longitudinal ark kavisinin hiç olmaması demektir,bu durumda ayağın altında yürürken esnemeyi sağlayan fasya bağı görevini yapamaz ve ciddi yürüme sorunlarına yol açabilir.

ESNEK DÜZ TABAN : Ayakta medial longitudinal ark kavisi mevcuttur fakat ayaktaki bağların esnek olmasından dolayı hasta ayağa kalktığında kavis çöker ve ayakta pranosyon denilen içe basma görülür.

Pes Cavus (Çukur Taban)

Ayaktaki medial longitudinal ark kavisinin çok yüksek olmasıdır. Topuk ve metatarsal bölgeye çok yük bindiği için bu hastalarda topuk dikeni ve metatarsalji rahatsızlığı görülmektedir. 

Plantar Fasciitis (Topuk Ağrısı)

Ayakta esnekliği sağlayan fasya bağının fazla gerilmesi sonucu oluşan iltihaplanma topuğun medial (iç) kısmında ağrıya neden olur. Ayaktaki fasya bağının gerilme sebebi zamanla medial longitudinal ark kavisinin çökmesidir.

Aşil Tendinit (Aşil Tendon İltihaplanması)

Ayakta medial longitudinal ark kavisinin çökmesi ve calceneo valgus (topuğun içe dönmesi) sonucunda aşil tendonunda çekme kuvveti artarak iltihaplanmaya yol açar.

Metatarsalji (Metatars Ağrısı)

Pes cavus (çukur tabanlar) da daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Zamanla metatarslara çok yük binmesi sonucu metatarslarda çökme olur ve ağrı meydana gelir.

Shin Splint (Tibial Stres Sendromu )

Tibianın (kaval kemiği) ön ve iç kısmında oluşan ağrı için kullanılan terimdir. Ağrının oluşma sebebi medial longitidunal ark kavisinin çökmesi ve ayağın pronasyonda (içe basma) olmasından kaynaklanır.

Hallux Valgus (Baş Parmak Çıkıntısı)

Ayakta medial longitudunal ark kavisinin çökmesi sonucunda ya da pes cavus (çukur taban) deformitesi sebebi ile 1. metatars phalangeal eklemde oluşan aşırı baskı eklemde abdüksiyona yol açar, baş parmakta valgus sapması görülür.

Morton Neuroma (Sinir Sıkışması)

Genelde metatarsalji (metatars ağrısı) ile birleşir. 3 ve 4 metatars kemikleri arasında parmaklara uzanan sinirin sıkışması ve kalınlaşması sounucu oluşan ağrıdır. 

Yukarıda belirtilen deformiteler sebebi ile oluşan ağrılar bilgisayar destekli ayak analizine uygun kişiye özel hale getirilen vasyli tabanlıklarla geçirilmektedir.